Instagram Facebook
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties

Kāpēc ir jāveic spermas analīzes

Spermas analīzes veic, lai palīdzētu novērtēt vīrieša fertilitāti. Spermas analīzes novērtē un apraksta dažādas spermas īpašības. Analīžu rezultāti var ļoti mainīties, jo tos ietekmē dažādi faktori, piemēram: alkohola lietošana, smēķēšana, sporta aktivitātes, vecums. Lai iegūtu visprecīzākos datus, ir vēlas veikt divas spermas analīzes ar 3 nedēļu intervālu.

Precīzai rezultātu ieguvei ir svarīgi pareizi sagatavoties spermas nodošanai, jo no iegūtajiem rezultātiem var būt atkarīga ārstniecības nepieciešamības un diagnozes noteikšana. Pirms analīžu nodošanas vīrietim jāatturas no seksuālām attiecībām vismaz trīs līdz piecas dienas, bet ne ilgāk par vienu nedēļu, jo tās var samazināt ejakulāta apjomu un spermatozoīdu skaitu tajā. Ilgākas atturēšanās rezultāta var iet bojā nobriedušie spermatozoīdi, tādēļ arī netiks iegūti rezultāti, kas atspoguļo patieso situāciju. Tāpat jāatturas no smēķēšanas, alkohola un neveselīgas pārtikas lietošanas. Nevajadzētu arī lietot enerģijas dzērienus un stipru melno kafiju.

Parastā spermogramma (spermas klīniskā analīze) ietver spermas izskata aprakstu, spermatozoīdu daudzuma, kustīguma un morfoloģijas noteikšanu, un MAR testu. Spermas ārējā izskata aprakstā ietilpst ejakulāta tilpums, viskozitāte, sašķidrināšanās laiks, aglutinācija un pH. Spermatozoīdu morfoloģijas apskatē tiek noteikts procentuāls normālas formas spermatozoīdu skaits. Tas ir svarīgi, jo spermatozoīdu galva satur ģenētisko informāciju. MAR tests nosaka antispermālo antivielu klātbūtni uz spermatozoīdu virsmas, kas atbild par organisma imunoloģisko reakciju pret spermatozoīdiem.

Spermas kompleksās analīzēs iekļauj parasto spermogrammu, spermas funkcionalitātes testu un spermas DNS fragmentācijas testu.

Ar spermas funkcionālo testu nosaka spermatozoīdu briedumu un spēju apaugļot olšūnu. Nenobrieduši spermatozoīdi nespēs apaugļot olšūnu, toties nobrieduši varēs, jo tiem uz galviņas ir izvietoti īpaši receptori, kas tiem palīdzēs atrast un apaugļot olšūnu.

Spermas DNS fragmentācijas testu veic, lai noskaidrotu, cik lielai daļai spermatozoīdu ir fragmentēts DNS. Tas izpaužas kā DNS saites pārrāvums abās vai vienā DNS spirālē. Ja pārrāvums skar gēnus, kas nepieciešami embrija attīstībai un implantācijai, tad embrijs var iet bojā. Dažos gadījumos DNS fragmentāciju var samazināt.

Gadījumā, ja ejakulātā netiek atrasti spermatozoīdi, pacientam var tikt noteikta azoospermija.

Azoospermijas cēloņa noteikšanai ir iespējams veikt fruktozes un alfa-glikozidāzes testus. Fruktozes tests nosaka tās daudzumu ejakulātā. Fruktoze dod enerģiju spermatozoīdu kustībai un dzīvotspējai, kā arī veic spermatozoīdu izveidi un attīstību. Veicot alfa-glikozidāzes testu, var noskaidrot sēklinieku piedēkļa sekretorās funkcijas traucējumus un atklāt ar to saistītu spermatozoīdu kvalitātes samazināšanās.

Pēc spermas analīzes veikšanas ir ieteicama androloga konsultācija, kurš komentēs rezultātus, kā arī piedāvās iespējamos risinājumus, ja kāda problēma tiks konstatēta.

phone

Zvaniet mums (Darba dienās 09:00 - 17:00)

(+371) 67 111 117 (+371) 25 641 022
mail

Pierakstīties

ivfriga@ivfriga.eu
Klienu Aptauja
 
Copyright 2024, iVF Riga.
Web izstrāde: