Latvijas valdība rūpējas par demogrāfisko situāciju un turpina apmaksāt medicīniskās apaugļošanas ciklus, palielinot sieviešu vecumu, kuras var pretendēt uz šo ārstēšanu.
Dr. Violeta Fodina, iVF Riga Holding vadītāja, ārste-reproduktoloģe, ginekoloģe – dzemdību speciāliste:
– Tā ir programma, kas kļuvusi aktuāla Latvijā un tiek apmaksāta kopš 2012. gada. Tā turpina eksistēt, neskatoties uz grūtajiem laikiem un koronavīrusa pandēmiju.
Šai programmai ir liela gan medicīniska, gan sociāla nozīme, jo tās mērķis ir palīdzēt cilvēkiem, kuri paši, dabiskā ceļā, diemžēl nevar palikt stāvoklī vai dzemdēt veselīgu bērnu.
Medicīniskās apaugļošanas process ir daudzpakāpju un sarežģīts. Tiem, kuri ar to nav pazīstami, es labprāt pastāstīšu, ka ārstēšana sastāv no trim posmiem.
Medicīniskās apaugļošanas pirmais posms ir veselīga ģenētiskā materiāla (olšūnu un spermas) iegūšana no sievietes un vīrieša. Šis process no sievietes puses prasa noteikta veida manipulācijas - piemēram, folikulu stimulācija un nobriedušu olšūnu iegūšana pēc 12 dienām. Vīrietim spermatozoīdu nobriešanas process notiek dabiski - taču ir izņēmumi, kad dažādu ar veselību saistītu iemeslu dēļ spermatozoīdi nevar izdalīties dabiskā ceļā. Tad palīgā nāk tādas metodes kā TESA/PESA (spermatozoīdu iegūšana no sēkliniekiem/sēklinieku piedēkļiem ar adatu) vai TESE (spermatozoīdu ķirurģiskā ekstrakcija no sēkliniekiem jeb atvērtā biopsija).
Otrais medicīniskās apaugļošanas posms ir olšūnu un spermatozoīdu saplūšana (apaugļošana), kas notiek laboratorijā. Apaugļošanas process ir sarežģīts, tam nepieciešami augsti kvalificēti speciālisti šajā jomā un speciāls aprīkojums. Pēc apaugļošanās embriji tiek ievietoti speciālos inkubatoros, kur tie aug un dalās 5 dienas embriologu uzraudzībā.
Medicīniskās apaugļošanas trešais posms ir gatavā embrija pārvietošana sievietes dzemdes dobumā un tālākais medikamentu atbalsts.
Visus iepriekš aprakstītos posmus apmaksā valsts – tai skaitā arī medikamentus, kas nepieciešami sievietes olnīcu rezerves stimulēšanai – tas jau ir ļoti, ļoti daudz.
Neauglības ārstēšanas metodes pastāvīgi pilnveidojas
Protams, palīdzības metodes neauglīgiem pāriem pastāvīgi tiek pilnveidotas, rodas arvien jaunas iespējas palīdzēt pat tajos gadījumos, kad palīdzēt, šķiet, vairs nav iespējams. Un viena no jaunajām tendencēm pasaulē ir molekulārās ģenētikas izmantošana pāriem, kuriem jau ir neveselīgi bērni vai iepriekšējo grūtniecību laikā konstatētas ģenētiskās novirzes. Metodikas, kas dod iespēju šiem pāriem palīdzēt, sauc par PGT-A un PGT-M (hromosomālais un ģenētiskais skrīnings embriju līmenī).
Ir patīkami apzināties, ka valsts iet kopā ar laiku, un šobrīd speciālistu vidū notiek ražīgs tehniskais darbs indikāciju definēšanai, vai pacientu grupu noteikšanai, kurām šī metodika ir nepieciešama. Ļoti ceram, ka tuvākajā nākotnē šī metodika būs pieejama arī pacientiem valsts programmas ietvaros.
Valsts apmaksāta medicīniskā apaugļošana – līdz 40 gadu vecumam
Valsts medicīniskās apaugļošanas programma Latvijā ne tikai neapstājas, bet arī uzņem jaudu, un šogad ir pieņemts lēmums palielināt pakalpojuma saņemšanas vecumu sievietēm līdz 40 gadiem, ieskaitot. Manuprāt, tas ir ļoti svarīgi, jo sabiedrība gan mūsu valstī, gan Eiropā un visā pasaulē mēdz grūtniecību plānot vēlāk. Un ne vienmēr mūsu vēlmes sakrīt ar iespējām. Pastāv nepārvaramas dabiska rakstura problēmas, kas neļauj šiem pāriem palikt stāvoklī. Attiecīgi vecuma ierobežojuma paaugstināšana šajā programmā dos iespēju cilvēkiem, kuri vēl ir pilnīgi spējīgi un kuriem ir labas izredzes uz veselīgu grūtniecību, saņemt speciālistu palīdzību.
Un vēlos uzsvērt: cilvēkiem, kuri saskaras ar neauglību, nevajadzētu domāt, ka tas nav iespējams, tas ir ļoti dārgi, ka ģimenes budžeta nepietiek – jāvēršas pie speciālistiem! Jums nav uzreiz jādodas uz medicīniskās apaugļošanas klīniku – sazinieties ar savu ginekologu, ģimenes ārstu, kuri arī zina, kā jums palīdzēt sākumposmā, varēs palīdzēt noteikt diagnozi, pareizi noformēt dokumentus un iestāties rindā. Un visi, kam nepieciešama palīdzība, var to iegūt mūsu valstī.