Spermogramma absolūti nepieciešama, lai novērtētu vīrieša fertilitātes pakāpi. Spermas analīzi ieteicams veikt, lai pārbaudītu vīrieša spermas un tajā esošo spermatozoīdu kvalitāti. Ja gada laikā pārim, neizmantojot kontracepcijas līdzekļus un metodes, nav iestājusies grūtniecība, tad viena no pirmajām analīzēm, ko iesaka veikt, ir spermas analīze, lai pārbaudītu spermas vispārējo kvalitāti.
Tilpums (apjoms): cik liels ir viena ejakulāta tilpums mililitros.
Viskozitāte: nosaka spermas biezumu jeb konsistenci.
Sašķidrināšanās laiks: cik ilgā laikā sperma no viskozas konsistences pāriet šķidrā.
Aglutinācija: mikroskopiskā izmeklējuma laikā var novērot spermatozoīdu salipšanu kopās, kas var traucēt spermatozoīdu kustīgumam.
pH: kvalitatīvas spermas pH ir sārmains, kas pasargā spermatozoīdus no sievietes maksts izdalījumiem, kuru pH ir skābs.
Spermatozoīdu koncentrācija: spermatozoīdu skaits 1 ejakulāta mililitrā.
Spermatozoīdu kustīgums: procentuāls spermatozoīdu skaits, kuru kustība ir intensīva taisnvirziena.
Spermatozoīdu morfoloģija: procentuāls normālas formas spermatozoīdu skaits. Spermatozoīdu galva satur ģenētisko informāciju, tādēļ ir ļoti svarīgi, lai tā ir pareizas formas.
IgG MAR tests (aglutinācijas reakcijas tests): nosaka antispermālo antivielu klātbūtni uz spermatozoīda virsmas, kas atbild par organisma imunoloģisko reakciju pret saviem spermatozoīdiem.
ICSI procedūras gadījumā, ja nepieciešams, veic arī HBA testu, kura laikā tiek atlasīti morfoloģiski labākie un attīstītākie spermatozoīdi turpmākai olšūnas apaugļošanai.
Spermas analīze (spermogramma) pati par sevi nepierāda neauglības faktu, bet iegūtie rezultāti norāda uz spermatozoīdu samazinātu spēju apaugļot olšūnu.
Spermogrammas rezultāti var mainīties, jo tos ietekmē ļoti daudzi faktori, piemēram: alkohols, smēķēšana, vecums, medikamentu lietošana, sporta aktivitātes u.c.
Pēc spermas analīzes rezultātiem iespējamas sekojošas diagnozes:
Par iespējamām ārstēšanas metodēm šādos gadījumos Jūs konsultēs ārsts – andrologs un reproduktologs. Visbiežāk pielietotā neauglības ārstēšanas metode šādos gadījumos ir mākslīgās apaugļošanas procedūras veikšana ar ICSI (spermatozoīda injekcija olšūnā). Laboratorijā ar mikroskopapalīdzību tiek atlasīti viskustīgākie un morfoloģiski pareizākie spermatozoīdi (pēc struktūras), pēc tam tiek veikta apaugļošana, ievadot spermatozoīdu olšūnas iekšpusē ar tievu adatu. Retos gadījumos, kad ir pasliktināta spermatozoīdu izstrāde, to iegūšanai veic sēklinieku audu biopsiju. Tādā veidā iegūtie spermatozoīdi var tikt izmantoti arī ICSI procedūras laikā.
Maksimāli precīzai un adekvātai ejakulāta izmeklēšanai un rezultātu interpretācijai, ir ļoti svarīgi pareizi sagatavoties spermas nodošanai. No tā ir atkarīga diagnozes noteikšana un ārstēšanas nepieciešamības izvēle.
Pamatnoteikumi, kas jāievēro pirms spermas nodošanas:
Nav ieteicams nodot analīzi:
Visos augstākminētos gadījumos sperma ir jānodod ne ātrāk par 1-2 nedēļām pēc izveseļošanās, klīnisko un laboratorisko radītāju normalizācijai un pilnīgai zāļu līdzekļu izvadīšanai no organisma.
Ieteicams ierobežot smagu un ilglaicīgu fizisko slodzi vienu dienu pirms analīzes nodošanas, jo organisma pārslodze, pienskābes uzkrāšana muskuļos un testosterona līmeņa samazināšanos var izraisīt spermas radītāju pasliktināšanās.
Stresi, nepietiekams miegs un emocionālā pārslodze var izraisīt pacienta hormonālā fona traucējumus.
Spermas izmeklējumu precizitātei ir ieteicams nodot spermu tieši klīnikas telpās, lai izvairītos no viltus spermas parametru pasliktināšanās dažādu fizisko faktoru ietekmē transportēšanas laikā.
Maksimāli pareizu rezultātu iegūšanai ir ieteicams veikt spermas analīzes divas reizes ar 3 nedēļu intervālu. Ja analīžu rezultāti ievērojami atšķiras, tiek veikta trešā papildus spermas analīze.
Pirms spermas nodošanas ir obligāti jāizlasa instrukcija līdz galam un stingri jāseko tai.
Ja materiāls tiek iegūts ārpus klīnikas, tas ir jāpiegādā vienas stundas laikā, ievērojot temperatūras režīmu (20 – 40°C), nekādā gadījumā nedrīkst atdzesēt vairāk par 10°С.