Intrauterīna inseminācija ir neauglības ārstēšanas metode, kad tiek veikta vīrieša (partnera vai donora) apstrādātas spermas ievadīšana sievietes dzemdes dobumā ovulācijas laikā.
IUI procedūra tiek veikta, ja sievietes olvadu caurlaidība nav traucēta, bet vīrieša spermas kvalitātes dēļ olšūnas apaugļošana dabīgā ceļā ir neiespējama (spermatozoīdu kustīguma un aktivitātes pazemināšanās rezultātā, kā arī spermatozoīdu koncentrācijas līmeņa pazemināšanās rezultātā).
Intrauterīna inseminācija bieži tiek kombinēta ar olnīcu hormonālo stimulāciju, lai tajās nobriestu 1-2 olšūnas. IUI procedūra ir absolūti nesāpīga.
1. Pirmreizējā vai atkārtota ārsta - reproduktologa konsultācija (detalizēta anamnēzes ievākšana, iespējamo neauglības iemeslu noskaidrošana)
2. Ārsta konsultācija + USG (transvagināla ultrasonogrāfija – dzemdes un olnīcu struktūra, anatomiskās īpatnības utt.) + rutīnās analīzes (asins un urīna analīze, uztriepes, spermogramma), kas ir saistītas ar IUI procedūru + nepieciešamie medikamenti
3. Procedūras pirms IUI:
4. Dabiskā jauna menstruāciju sākuma sagaidīšana vai medikamentoza ovulācijas indukcija
5. Ultrasonogrāfiskā izmeklēšana 9. – 12. ciklā dienā (atkarībā no menstruālā cikla garuma)
6. Ovulācijas indukcija ar Ovitrelle vai Pregnyl injekciju
7. IUI procedūras veikšana aptuveni 13.-15. cikla dienā
8. Vismaz 14 dienu ilga medikamentozā terapija dzeltenuma ķermeņa fāzes uzturēšanai
9. Asins analīzes HCG un progesterona noteikšanai 14. dienā pēc IUI
10. Ultrasonogrāfija pēc 4 nedēļām grūtniecības kontrolei