Instagram Facebook
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties

Prostata: funkcijas, saslimšanas, ārstēšana un profilakse

Stāsta klīnikas iVF Riga ārsts urologs Georgijs Kirakozovs:

Kādas funkcijas veic prostata?

Galvenā šī dziedzera funkcija ir daļēja spermas ražošana (apmēram 30% no kopējā apjoma), kā arī dalība ejakulācijas procesā. Tāpat ar prostatas darbību ir saistīta vīrieša spēja aizturēt urīnu.

“Nedraudzīga” prostata...

Vīrieša ķermenis ir veidots tā, ka ar gadiem ikvienam vīrietim ir iespēja saskarties ar prostatas slimību. Prostatas vēzis biežāk tiek diagnosticēts vīriešiem vecumā no 55−60 gadiem un daudz vecākiem: ar gadiem risks palielinās. Sākotnējā stadijā slimība var noritēt bez jebkādiem pamanāmiem simptomiem. Tāpēc pēc 45 gadiem visiem vīriešiem ir jāpārbaudās un regulāri jānodod atbilstošas analīzes. Un ja prostatas vēzis nav ielaists līdz bīstamai stadijai, tad mūsdienu ārstēšanas metodes var ne tikai glābt vīrieša dzīvību, bet arī saglabāt dzīves kvalitāti, tajā skaitā arī seksuālajā sfērā. Vīrieša paša interesēs ir pēc iespējas laicīgāk apmeklēt urologu: jo ātrāk slimība tiks atklāta, jo lielākas izredzes uz veiksmīgu ārstēšanu!

ProstataProstata palielinās tāpēc, ka gadu gaitā visiem vīriešiem tādā vai citādā veidā pazeminās testosterona līmenis. Lai gan organismā turpina izstrādāties daudzi citi hormoni, prostata, vienkārši sakot, sāk «muļķoties»...

Prostatas vēža gadījumā ir trīs veidu bīstamības jeb audzēja progresa riski – zems, vidējs un augsts. Ja vīrietis, piemēram, ir vecāks par 80 gadiem un viņam parādījies «nesteidzīgs» vēzis (to rāda biopsijas analīze), tad šādu audzēju bieži neoperē, to rūpīgi uzrauga. Vienkārši tāpēc, ka šāds audzējs praktiski «guļ» vai, precīzāk, «snauž».

Ja jauns vīrietis (kuram ir aktīva dzimumdzīve) saskaras pat ar viszemākā progresa riska prostatas vēzi, es piekrītu, ka audzēju jau var kādu laiku neoperēt, taču tas vienmēr ir ļoti riskanti. Bīstamība ir tāda, ka šādā situācijā audzējs vienubrīd pēkšņi var pārvērsties par kaut ko tādu, ko mēs pēc tam vairs nepaspēsim operatīvi izārstēt. Esmu pārliecināts, ka pat zema progresa riska prostatas audzēja gadījumā labāk ir veikt operāciju, nevis izvairīties no tās.

Savukārt, ja tiek diagnosticēts vidējs progresa risks, tad nav citu iespēju kā radikāla ārstēšana – vai nu tā ir ķirurģiska operācija, vai arī staru terapija plus hormonālā terapija. Situācijā, kad vīrietim ārstēšanas rezultātā zūd erekcija, mūsdienu medicīna piedāvā dažādus problēmas risināšanas veidus – zāles, injekcijas vai implantus.

Pareizas profilakses algoritms vīrietim

Ir svarīgi saprast, ka jebkura vecuma vīrietim veselība var sākt klibot zem jostasvietas. Kādā brīdī viņš pēkšņi saprot, ka ar viņa galveno orgānu kaut kas nepavisam nav kārtībā... Ko darīt? Noteikti nevajag krist panikā. Tomēr nedrīkst arī nodoties veltām cerībām. Iesaku vīriešiem nevilcināties, bet steigšus doties pie urologa, tikko jebkas ķermenī vairs nav normas robežās.

Ja esat vecāks par 45 gadiem, tad reizi gadā neatkarīgi no tā, vai jums ir kādas aizdomas un sūdzības, vai tādu nav, dodieties uz konsultāciju un obligāto uroloģisko apskati (izmeklēšanu). Tas ir līdzīgi kā automašīnas tehniskā apskate − ierakstiet to savā kalendārā, un viss.

Izmeklēšana mūsu klīnikā ir paredzēta, lai noteiktu problēmas vīriešu uroģenitālās sistēmas darbībā un novērtētu iespējamo noslieci uz tām. Tāpat arī, lai atklātu akūtus un hroniskus procesus, kas var izraisīt neauglību un seksuālos traucējumus.

Pamatojoties uz izmeklēšanas rezultātiem, jūs saņemsiet detalizētu pārskatu par uroģenitālās sistēmas stāvokli, konstatētajām novirzēm (ar pievienotiem laboratoriskās un instrumentālās diagnostikas rezultātiem) un ieteikumus turpmākai ārstēšanai vai novērošanai.

Parasti pārbaude ietver digitāli rektālo izmeklēšanu, uroģenitālās sistēmas ultraskaņas skenēšanu, transrektālo ultraskaņas skenēšanu (prostatas izmeklēšanu ar ultraskaņu) un asins analīzi prostatas specifiskā antigēna (PSA) noteikšanai.

Jānorāda, ka prostatas izmeklēšana ar ultraskaņu ir informatīva un nekaitīga diagnostikas metode, kas no pacienta neprasa nopietnu sagatavošanos un daudz laika. Prostatas izmeklēšanu ar ultraskaņu kā objektīvas vizualizācijas metodi plaši izmanto primārajā priekšdziedzera slimību diagnostikā.

Lielākajai daļai manu pacientu ir nepieciešams tikai standarta izmeklēšanas kurss un vienkārša ārstēšana, lai atkal kļūtu veseli. Īpaši gribu uzsvērt: vizītes pie urologa ir stingri konfidenciāla lieta, ārpus mana kabineta klīnikā iVF Riga nekad nekas nenonāk.

phone

Zvaniet mums (Darba dienās 09:00 - 17:00)

(+371) 67 111 117 (+371) 25 641 022
mail

Pierakstīties

ivfriga@ivfriga.eu
Klienu Aptauja
 
Copyright 2024, iVF Riga.
Web izstrāde: