Instagram Facebook
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties

Padziļināta spermas analīze

1. Spermas funkcionālais tests (HBA tests)

Bioķīmiska ejakulāta (spermas) izmeklēšana: iespēja noteikt spermatozoīdu briedumu

Ja, veicot spermas analīzi (spermogrammu), visi rādītāji ir normas robežās, bet grūtniecība diemžēl neiestājas, tad ieteicams veikt bioķīmisko spermas izmeklēšanu - funkcionalitātes testu (HBA-testu), kurš nosaka spermatozoīdu briedumu un spēju apaugļot olšūnu dabiskā ceļā.

Nenobrieduši spermatozoīdi nespēs apaugļot olšūnu, toties nobrieduši varēs, jo tiem uz galviņas ir izvietoti īpaši receptori, kas palīdzēs atrast olšūnu un piesaistīties pie tās. Pie olšūnas piesaistījušies spermatozoīdi šķīdina olšūnas apvalku, lai iekļūtu iekšā un apaugļotu olšūnu.

Ar analīzes palīdzību iespējams noteikt, cik daudzi spermatozoīdi ir nobrieduši un apaugļotspējīgi.

2. Spermas DNS fragmentācijas tests

DNS fragmentācijas tests uzrāda, vai pastāv iespēja apaugļot olšūnu dabiskā ceļā, vai vīrieša faktors kalpo par iemeslu spontāni pārtrauktai grūtniecībai.

Tādā gadījumā, kad vispārējie spermas parametri – kustīgums, koncentrācija, morfoloģija – ir normas robežās, joprojām neveiksmīgu procedūru iznākumu cēlonis var būt sperma.

Spermas DNS fragmentācijas testu veic, lai noskaidrotu, cik lielai daļai spermatozoīdu ir fragmentēts DNS. Tas izpaužas kā DNS saites pārrāvums abās vai vienā DNS spirālē. Ja pārrāvums skar gēnus, kas nepieciešami embrija attīstībai un implantācijai, tad embrijs var iet bojā.

DNS fragmentācijas iemesli var būt:

  • oksidatīvais stress
  • infekcijas
  • zāļu lietošana
  • smēķēšana
  • piesārņojums apkārtējā vidē (smagie metāli, piesārņots gaiss)
  • vecums
  • uzturs
  • paaugstināta temperatūra sēkliniekos u.c.

DNS fragmentācijas testu būtu nepieciešams veikt pacientiem ar:

  • neizskaidrojamu neauglību
  • apstājušos embriju attīstību
  • sliktu blastocistu veidošanos
  • vairākkārtējiem neveiksmīgiem cikliem
  • grūtniecības pārtraukšanos īsā laikā
  • varikocēli u.c.

Dažos gadījumos DNS fragmentāciju var samazināt, mainot dzīvesveidu, lietojot uzturā antioksidantus, kas iznīcina brīvos radikāļus, kā arī ārstējot slimības, kas var būt par cēloni DNS fragmentācijai.

3. Spermas kompleksais izmeklējums

Pirms plānot grūtniecību, ja iepriekšējie centieni tikt pie bērniņa ir bijusi neveiksmīgi, ir svarīgi atcerēties, ka ~40% no neauglības iemesliem pāriem ir saistīti ar vīrieša neauglību, bet pēc jaunākajiem datiem – pat līdz 50%. Šī iemesla dēļ ir ieteicams veikt komplekso spermas analīzi, kurā tiek piedāvāta:

  • standarta spermas analīzespermogramma (kustība, morfoloģija un Mar-tests);
  • spermas funkcionālais tests (nobriedušu spermatozoīdu daudzums);
  • DNS fragmentācijas tests (spermatozoīdu daudzums bez DNS bojājumiem).
  • MiOXSYS tests (spermas oksidācijas tests).

4. MiOXSYS tests

MiOXSYS ir spermas eksprestests in vitro diagnostikai, kas precīzi mēra oksidatīvo stresu un palīdz noteikt brīvo radikāļu klātbūtni vīrieša spermā.

Metabolisma laikā izstrādājas brīvie radikāļi, kas ietekmē spermatoģenezi. Ja ir paaugstināta DNS fragmentācija spermatozoīdos, tad viens no iemesliem var būt reaktīvais skābeklis (reaktive oxygen spiecies - ROS). Paaugstināta reaktīvā skābekļa klātbūtne spermā ietekmē vīrieša spēju radīt pēcnācējus.

Reaktīvais skābeklis bojā šūnu kodolus, kodolos atrodas ģenētiskā informāciju jeb DNS. DNS pavedieni reaģē ar reaktīvo skābekli, tādējādi oksidējoties un fragmentējot DNS struktūru.

Pārsvarā brīvo radikāļu klātbūtni ietekmē dažādas vielas un procesi, ar kurām ikdienā ir regulāra saskare – tabaka, alkohols, sadzīves ķīmija, starojums (klēpjdatoru, TV, UV), pesticīdi, smagie metāli, ozons u.c., tāpat to arī ietekmē vīriešu iekšējo dzimumorgānu iekaisumu slimības.

5. Fruktozes tests

Fruktozes koncentrācijas tests ejakulātā

Fruktoze dod enerģiju spermatozoīdu kustībai un dzīvotspējai, kā arī veic spermatozoīdu izveidi un attīstību. Fruktoze tiek ražota sēklas pūslīšos, pateicoties androgēnam (vīriešu dzimumu hormoni) kas nonāk spermā. Traucējumi hormonu struktūrā un kvalitātē, jeb sēklu pūslīšu funkcionālie traucējumi noved pie fruktozes samazināšanās. Iedzimtība ir viens no iemesliem, kāpēc sēklinieku šķidrums var nesaturēt fruktozi.

Fruktozes tests ir obligāti jāveic pacientiem, lai:

  • noteiktu azoospermijas iemeslus;
  • izpētīt sēklas pūslīšu sekretorās funkcijas.

6. Alfa-glikozidāzes tests

Alfa-glikozidāzes aktivitātes tests ejakulātā

Alfa-glikozidāze ir ferments, kurš tiek ražots sēklinieku piedēklī. Alfa-glikozidāzes aktivitātes līmenis atkarīgs no sēklinieku piedēkļa sekretoriskās darbības. Alfa-glikozidāzes samazinātā aktivitāte var norādīt uz pilnu vai daļējo sēklinieku piedēkļa un sēklvadu aizsprostojumu. Tam par iemeslu var būt iekaisums vai infekcijas. Veicot alfa-glikozidāzes testu, var noskaidrot sēklinieku piedēkļa sekretorās funkcijas traucējumus un atklāt ar to saistītu spermatozoīdu kvalitātes samazināšanās. Vīriešiem ar samazinātu spermatozoīdu kustīgumu (astenozoospermija), pēc alfa-glikozidāzes līmeņa var spriest par sēklinieku piedēkļa funkcionalitātes nepietiekamību, kas var norādīt par dzimumšūnu membrānas izmaiņām un spermatozoīdu morfoloģiskajām pataloģijām.

Visas analīzes var veikt klīnikā iVF Riga, Zaļā iela 1, 2. st., pieraksts: (+371) 67 111 117; (+371) 25 641 022;

! Lai izslēgtu no iespējamajiem neauglības iemesliem dažādus veselības traucējumus jeb slimības (prostatas iekaisums, iekaisums, varikocēli, kriptorhismu u.c.), kas ietekmē spermas kvalitāti, ir ieteicama konsultācija pie androloga.

phone

Zvaniet mums (Darba dienās 09:00 - 17:00)

(+371) 67 111 117 (+371) 25 641 022
mail

Pierakstīties

ivfriga@ivfriga.eu
Klienu Aptauja
 
Copyright 2024, iVF Riga.
Web izstrāde: