Pretēji izplatītajam viedoklim, ka neauglība ir vairāk sievietes diagnoze, slimība tik pat bieži ir sastopama arī vīriešiem. Pēc speciālistu vērtējuma Eiropā ir aptuveni 10% neauglīgu laulāto pāru. Pievērš uzmanību tieši vīriešu faktora neauglības īpatsvara izaugsmes tendencēm laulībā. Pēc pēdējām datiem, vīriešu “ieguldījums” neauglības laulībā sāk dominēt virs sieviešu. Pēdējo 20 gadu laikā tas palielinājās no 30% līdz 50% un turpina neatlaidīgi augt.
Ar vīriešu neauglības diagnostiku un ārstēšanu nodarbojas androloģija.
Androloģijas un uroloģijas centrs iVF Riga – vienīgais Eiropas Androloģijas Akadēmijas akreditētais androloģijas centrs Latvijā.
Androloģijas un uroloģijas centrs iVF Riga strādā divos virzienos:
Klīnikā iVF Riga pieņem Dr. Ērenpreiss, MD, PhD, starptautiski sertificēts ārsts andrologs, Eiropas Androloģijas Akadēmijas akadēmiķis, Androloģijas un uroloģijas centra iVF Riga vadītājs.
Lielākā daļa pacientu, kuri ārstējas, kļūst par tēviem. Mēs vienmēr sākam ārstēt vīrieti, ja izmeklējumi liecina, ka vīrieša sēkliniekos ir vismaz kaut kāds skaits spermatozoīdu. Ir gadījumi, kad spermatozoīdi ir, taču tie nav pietiekami aktīvi, veselīgi, lai veiktu apaugļošanu. Bet arī šajā gadījumā mums ir risinājums.
Vīriešu neauglības sarežģītos gadījumos, kad grūtniecības iestāšanās izredzes ir ļoti mazas, risinājums var būt jauna inovatīvā ārstēšana - sēklinieku PRP-terapija. Procedūras mērķis ir aktivizēt spermatoģenēzi (spermatozoīdu produkciju) sēkliniekos, kura notiek nepietiekami aktīvi, kādēļ ir samazināta spermas kvalitāte, un partnerei neiestājas grūtniecība. Ievadot lielu koncentrāciju ar trombocītiem bagātinātas plazmas sēklinieku audos, aktivējas šūnu reģenerācijas un atjaunināšanas procesi, kas veicina spermatoģenēzes atjaunošanu.
Diemžēl 10 % gadījumu mēs diagnosticējam pilnīgu spermatozoīdu trūkumu. Pat ja jums ir diagnosticēta azoospermija (sēklas šķidrumā nav spermatozoīdu), tas nav spriedums! Mūsu Androloģijas un Uroloģijas centrā ir iespējams veikt vīrišķās Y hromosomas ģenētisko asins analīzi, kā arī citus izmeklējumus, kas parādīs, vai azoospermija ir obstruktīva: kad sēklas vadi ir nosprostoti vai nav attīstīti. Ja tiek apstiprināta obstruktīva azoospermija, mēs varam veikt spermatozoīdu iegūšanu jeb aspirāciju no sēkliniekiem vai to piedēkļiem ar adatu (TESA/PESA – ļoti vienkārša procedūra vietējā vai vispārējā anestēzijā), lai iegūtu pacienta spermu un ļautu viņam kļūt par tēvu ar savu bioloģisko materiālu.
Savukārt ja izmeklējumi norāda uz otru azoospermijas paveidu – kad spermatozoīdi ļoti vāji veidojas sēkliniekos un tādēļ nenonāk līdz spermai, ir jāveic nedaudz sarežģītāka procedūra: sēklinieku biopsija (TESE), kad sēkliniekā veic nelielus griezienus spermatozoīdu iegūšanai. Šajos gadījumos spermatozoīdus izdodas atrast aptuveni 50% gadījumu, kurus var izmantot mākslīgai apaugļošanai ar partneres olšūnām.
Ja spermatozoīdi tomēr netiek atrasti, mēs varam piedāvāt ārstēšanu, izmantojot donoru spermu.
Mēs rūpējamies par mūsu pacientiem, un mūsu mērķis ir radīt veselīgus mazuļus, tāpēc mēs pārbaudām visus potenciālos donorus ļoti rūpīgi. Donori nonāk donoru programmā, ne tikai pamatojoties uz labu spermas kvalitāti un negatīvām infekciju analīzēm, mēs veicam visiem potenciāliem donoriem arī ģenētisko visu hromosomu testēšanu, kā arī citas ģenētiskās izmeklēšanas (uz cistisko fibrozi).
Mēs varam arī piedāvāt spermas donora padziļinātu testēšanu uz visbiežāk sastopamajām recesīvajām saslimšanām, lai izslēgtu konkrēta gēna nēsāšanu.
Ir svarīgi saprast, ka šodien vizīte pie urologa vai androloga nebūt nenozīmē spīdzināšanu. Ar pārliecību var teikt, ka mūsu Androloģijas centrā ir iespējams atrisināt lielāko daļu problēmu, kas saistītas ar auglību, reproduktīvo veselību un vīriešu seksuālo dzīvi.