Bariatrijas operācija nav vieglākais variants, nereti tas ir vienīgais, cilvēkiem ar augstu ķermeņa masas indeksu un tā izraisītām blakussaslimšanām.
Kuņģa apvedceļa operācija ir bariatriskās jeb svara zuduma operācijas veids, tās laikā tiek veiktas izmaiņas kuņģī un tievajās zarnās, lai mainītu veidu, kā tie absorbē un sagremo pārtiku. Kuņģa apvedceļš palīdz zaudēt svaru, ierobežojot ķermeņa absorbēto kaloriju un uzturvielu daudzumu. Zarnu hormonu maiņa, kas palīdz ilgāk saglabāt sāta sajūtu, veicina apetītes nomākšanu un aptaukošanās izraisītā metaboliskā sindroma novēršanu.
Pacientiem pēc operācijas ir jālieto vitamīni, ja to nedara, tas var izraisīt ilgstošu vitamīnu, minerālu trūkumu, īpaši B12 vitamīna, dzelzs, kalcija un folātu deficītu. Ilgtermiņa komplikāciju biežums ir nedaudz augstāks nekā piedurknes gastrektomija. Tomēr ar pienācīgu aprūpi var izvairīties no komplikācijām.
Kuņģa šuntēšanas metodei prasības ir līdzīgas kā citām bariatriskām opeācijām. Pacients var būt kandidāts uz kuņģa šuntēšanas operāciju, ja:
Tāpat kā citas bariatriskās ķirurģijas operācijas, kuņģa apvedceļš ir ieteicams cilvēkiem ar klīniski smagu aptaukošanos. Ir pierādīts, ka tas palīdz atvieglot ar aptaukošanos saistītas blakusslimības: 2. tipa diabētu, hipertensiju, hiperglikēmija, sirds slimība, tauku aknu slimība, miega apnoja, hronisks skābes reflukss un osteoartroze.
Ja pacientam ir medicīniski nozīmīga aptaukošanās, tikai svara zaudēšana var ievērojami uzlabot veselību. Bet kuņģa apvedceļa operācija dara vairāk. Tā ievieš ilgstošas izmaiņas vielmaiņas sistēmā, lai palīdzētu pārvaldīt cukura līmeni asinīs, asinsspiedienu un izsalkuma sajūtu.
Pacientam pirms nozīmētās operācijas jāveic veselības pārbaudes (asins analīzes, elektrokardiogramma, vēdera dobuma ultrasonogrāfija, plaušu rentgens, fibrogastroskopija, anesteziologa konsultācija).
Ķirurgs nozīmēs trīs līdz četras nedēļas pirms operācijas izslēgt no ēdienkartes ogļhidrātus, uzturu balstīt uz olbaltumvielām. Mērķis ir zaudēt daļu tauku vēdera un aknās, lai operācija būtu drošāka.
Pirms operācijas 12 stundas nedrīkst neko ēst un dzert. Tas ir nepieciešams, lai procedūras laikā kuņģis būtu tukšs. Pārtika vai šķidrums, kas paliek kuņģī operācijas laikā, var izraisīt nepatīkamas vai pat bīstamas blakusparādības.
Slimnīcā pēc operācijas uzturas divas līdz trīs diennaktis. Pacientam stingri jāseko līdzi savai ēdienkartei, kas speciāli paredzēta pēc bariatriskām operācijām.
Pacientam pēc operācijas būs jāveic pārbaudes– asins analīzes (1 mēnesis, 3 mēneši, 6 mēneši; 2x gadā). Mēs uzraugām pacienta svara zaudēšanas progresu, saistītos veselības stāvokļus un visas iespējamās operācijas blakusparādības. Kā arī , būtiski pacientam būs labi rūpēties par sevi un ievērot nepieciešamās pēcoperācijas dzīvesveida vadlīnijas, lai saglabātu savu veselību un zaudētu svaru.
Īstermiņā būs jāievēro stingras uztura vadlīnijas. Pēc dažiem mēnešiem pacients var sākt ēst normālu veselīgu maltīti, taču joprojām būs saprātīgi jāizvēlas ēdieni. Tā kā pacients nevarēs ēst tik daudz kā iepriekš, būs jāpārliecinās, ka tas, ko ēd, ir pietiekami barojošs, lai būtu pietiekami enerģijas. Nepieciešamības gadījumā būs jālieto vitamīni.
Ja Jums ir kādi jautājumi vai nepieciešama papildu informācija – zvaniet +371 27331393 vai rakstiet elina.stupane@ivfriga.eu