Instagram Facebook
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties
ivfriga@ivfriga.eu Pierakstīties

Bariatrija

Bariatrija

Bariatrija jeb bariatrijas operācija ir laparoskopiski ķirurģiska aptaukošanās ārstēšanas metode, kuras mērķis ir nodrošināt vajadzīgo svara zudumu un ilgstošu rezultāta saglabāšanu.

Bariatrijas operācija (kuņģa samazināšana vai pārveide) tiek nozīmēta pacientiem ar diagnosticētu saslimšanu – aptaukošanās. Šī metode ir atzīta par efektīvu visā pasaulē, kas ļauj sasniegt ilgstošu rezultātu ne tikai cīņā ar lieko svaru, bet arī ar tā izraisītām blakussaslimšanām – diabētu, augstu asinsspiedienu, miega apnoju, sāpēm locītavās, aizdusu, kā arī psihoemocionālo veselību. Cilvēka dzīves kvalitāte uzlabojas jau pirmajā mēnesī pēc operācijas. Kuņģa samazināšanas vai pārveides operācija ir vērsta, lai ierobežotu pārtikas daudzumu un kaloriju uzņemšanu, tādā veidā zaudējot līdz pat 80% no liekā svara no 8- 24 mēnešu laikā.

Svara samazināšanas operācijas ieguvumi

  • zaudē līdz 80% no liekā svara;
  • mazinās vai izzūd vairums ar aptaukošanos saistītu slimību: 2. tipa cukura diabēts, augsts asinsspiediens, miega apnoja, depresija, muguras sāpes, sāpes locītavās;
  • uzlabo dzīves kvalitāti.

Indikācijas operācijai:

  • Diagnosticēta III līmeņa aptaukošanās - ķermeņa masas indekss (ĶMI) > 40.0
  • ĶMI ir > 35 ar vismaz vienu ar aptaukošanos saistītu blakussaslimšanu.

Liekais svars un veselības problēmas

Liekā svara problēma kļūst arvien aktuālāka visā pasaulē. Un nav noslēpums, ka liekais svars var izraisīt daudzas nopietnas slimības, tostarp reproduktīvās veselības problēmas.

Pētījumi liecina, ka apmēram 60% iedzīvotāju ĶMI (ķermeņa masas indekss) neatbilst normai. Un aptuveni 20% cilvēku cieš no aptaukošanās.

Aptaukošanās ir pārmērīgā tauku uzkrāšanās organismā un to izgulsnējumi zemādā, taukplēvē un citos audos un orgānos.

Aptaukošanos nosaka vairāki faktori:

  • iegūto un patērēto kaloriju disbalanss;
  • vielmaiņas un ēstgribas regulācijas traucējumi, ko bieži vien izraisa endokrīnās sistēmas darbības traucējumi;
  • ģenētiskā predispozīcija (gēnu, kas kodē gremošanas fermentu darbību, nosaka vielmaiņas ātrumu, pārtikas uzsūkšanos vai regulē tauku akumulāciju, secības izmaiņas).

Ģenētiskā predispozīcija liekajam svaram ir viens no būtiskākajiem riskiem aptaukošanas attīstībai un tās sekām:

beriatrija

  • Aterosklerozei
  • Arteriālai hipertensijai
  • Sirds išēmiskai slimībai
  • Cukura diabētam
  • Menstruālā cikla traucējumiem
  • Neauglībai
  • Skeleta – muskuļu sistēmas traucējumiem
  • Psiholoģiskiem un psihiskiem traucējumiem

Kā ārstēt aptaukošanos?

Ļoti svarīgi ir izpētīt aptaukošanās – virssvara nopietnību, tā līmeni. Visbiežāk lietotā metode virssvara noteikšanai ir ķermeņa masas indekss (KMI): tiek noteikta ķermeņa svara un auguma garuma proporcija.

Novērtējums ĶMI (kg/m2)
Pazemināts < 18.5
Normāls 18.5-24.9
Liekais svars >25
Aptaukošanās >30
Aptaukošanās I 30.0-34.9
Aptaukošanās II 35.0-39.9
Aptaukošanās III >40.0

Speciālistiem izvērtējot pacienta aptaukošanās nopietnību, tiek ņemtas vērā arī blakussaslimšanas un riski veselībai, kurus nereti izraisa liekais svars: augsts asinsspiediens, 2. tipa diabēts, sāpes locītavās, miega apnoja, neauglība (grūtības ieņemt bērniņu).

Veselībai bīstama aptaukošanās tiek uzskatīta, ja KMI pārsniedz 35.

Pacientus ar lieko svaru var iedalīt divās grupās:

  1. ķermeņa masas indekss (KMI) 30 - 35
  2. KMI > 35

Pirmai grupai ir rekomendēti klasiskās ārstniecības metodes, bet otrai grupai biežāk tiek ieteikta ķirurģiskā manipulācija, kas var būtiski sekmēt rezultāta sasniegšanu (Bypass vai Sleeve bariatrijas operācija).

Bariatrijas operācija ir viena no ķermeņa aptaukošanās ārstēšanas metodēm. Tā ir laparoskopiski ķirurģiska metode, ar kuras palīdzību veic kuņģa samazināšanu vai pārveidošanu. Taču jāņem vērā, ka šo metodi nozīmē pacientiem ar nopietnu aptaukošanās līmeni, kuru ķermeņa masas indekss pārsniedz 35.

Ir vairāki bariatrisko operāciju veidi:

Šīs svara zaudēšanas metodes palīdz tūkstošiem cilvēku visā pasaulē sasniegt ievērojamu un ilgstošu svara zudumu, uzlabojot vispārējo veselības stāvokli un dzīves kvalitāti.

Kā tikt galā ar lieko svaru – ar ko sākt?

Pirmais solis kvalitatīvas dzīves sākumam – konsultācija ar ķirurgu, kuras galvenais mērķis ir sniegt visu nepieciešamo informāciju, lai pacients pieņemtu pārliecinošu un apzinātu lēmumu par operācijas veikšanu, kā arī par piemērotu metodi.

Klīnikā iVF Riga pacientus ar lieko svaru pieņem dr. Vjačeslavs Popkovs, pieredzējis ķirurgs, kas specializējas laparoskopiskajā, t.sk. bariatriskajā ķirurģijā. Dr. Popkovs sniedz arī attālinātas konsultācijas.

Nodrošinām pirmsoperācijas nepieciešamos diagnostikas izmeklējumus vienas dienas laikā, uztura speciālista atbalstu pirms un pēc operācijas, paaugstinot drošības sajūtu un kvalitatīvu aprūpi pacientam.

Nozīmīga sastāvdaļa drošam un efektīvam rezultātam ir arī pēcoperācijas aprūpe un iesaistīts speciālistu komandas darbs. Šajā periodā tiek sastādīts individuāls novērošanas grafiks, kā arī nodrošināta nepārtraukta iespēja pacienta saziņai ar koordinatoru, nepieciešamības gadījumā – ķirurgu.

Ja Jums ir kādi jautājumi vai nepieciešama papildu informācija – zvaniet +371 27331393 vai rakstiet elina.stupane@ivfriga.eu

phone

Zvaniet mums (Darba dienās 09:00 - 17:00)

(+371) 67 111 117 (+371) 25 641 022
mail

Pierakstīties

ivfriga@ivfriga.eu
Klienu Aptauja
 
Copyright 2025, iVF Riga.
Web izstrāde: